Porządek Mszy Świętej - Niedziela - 07:00 | 09:00 | 10:30 | 12:00 | 17:30 (nieszpory) | 18:00, Święta - 7:00 | 9:00 | 18:00, Dni Powszednie - 7:00 | 18:00
Aktualności


Dodano: 2014-05-23 12:23:59

PROTOKÓŁ Z OBRAD JURY KONKURSU PLASTYCZNEGO, KTÓREGO FINAŁ ODBYŁ SIĘ PODCZAS IMPREZY „NOC MUZEÓW” 17.05.2014 ROKU, W MUZEUM – DOMU URODZIN ŚW. Maksymiliana Marii Kolbego przy ul. Kolbego 9 w ZDUŃSKIEJ WOLI.

Jury w składzie : przewodniczący :    Marzena Sroczyńska – Gudajczyk ( artysta plastyk)

                                                          Marta Cieślak ( organizator konkursu)

                                                          Monika Sowińska ( organizator konkursu)

Jury przyznało w dwóch grupach wiekowych: przedszkolaki i szkoła podstawowa, 6 nagród, czyli od I do III miejsca w kategorii pierwszej oraz dwa wyróżnienia i takie same nagrody w drugiej kategorii.

Uczniom ZSSS im. Marii Grzegorzewskiej przyznano jedną wspólną nagrodę pocieszenia.

Kategoria SZKOŁA PODSTAWOWA:    
I NAGRODA: Magdalena Przesmycka lat 11
SP w   Wojsławicach, opiekun p. Goleczko i p. Posak

II NAGRODA: Adrianna Śpiewak lat 12
SP W Czechach, opiekun Barbara Chwiałkowska

III NAGRODA: Marta Jurzyk lat 9
Zespół Szkół Nr 1 w Zduńskiej Woli, opiekun: Małgorzata Kamińska

Wyróżnienie:  Oliwia Dobroń lat 11
SP w Wojsławicach, opiekun: p. Goleczko i p. Posak

Wyróżnienie:  Zuzanna Sadowska lat 8
SP w Wojsławicach, opiekun: p. Goleczko i p. Posak

Kategoria PRZEDSZKOLA:

I NAGRODA: Maria Stolecka lat 5
Przedszkole Publiczne Nr 5 w Zduńskiej Woli, opiekun: R. Józefczyk, A. Kulesza

II NAGRODA: Anna Zawadzka lat 6
Przedszkole Publiczne Nr 5 w Zduńskiej Woli, opiekun: R. Józefczyk, A. Kulesza

III NAGRODA: Natalia  Wojtynek lat 5
Przedszkole Publiczne Nr 5 w Zduńskiej Woli, opiekun: R. Józefczyk, A. Kulesza

Wyróżnienie:  Kacper Bartosik lat 5
Przedszkole Publiczne Nr 9, opiekun: J. Gwardecka

Wyróżnienie: Michalina Strzemlińska lat 6
Przedszkole Publiczne Nr 11, opiekun: A Minias

Wszystkie prace, które brały udział w konkursie są wystawione w Muzeum – Domu Urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego, przy ul. Kolbego 9 w Zduńskiej Woli. Serdecznie zapraszam.

Kierownik Ośrodka
Pamięci św. Maksymiliana Marii Kolbego
Marta Cieślak



Dodano: 2014-05-23 12:22:47

Dnia 17.05.2014 w Ośrodku i Muzeum – Domu Urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zduńskiej Woli, z okazji obchodów „Nocy Muzeów” zorganizowano wiele atrakcji.

W godzinach od 15:00 do 19:00 w Muzeum – Domu Urodzin odbyły się warsztaty plastyczne pod kierownictwem wykwalifikowanego terapeuty zajęciowego, a także warsztaty  rękodzielnictwa ludowego w wykonaniu osoby, która od lat kultywuje rodzinne tradycje ludowe oraz był otwarty przez cały czas kącik foto, w którym można było przymierzać ludowe stroje, a potem zrobić sobie w nich gustowne zdjęcie. Niespodzianka dla zwiedzających był koncert „Dzieci Suzuki” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Zduńskiej Woli , dzięki uprzejmości Dyrektora Szkoły. Odbył się także finał konkursu plastycznego, który był skierowany do wychowanków przedszkoli i uczniów szkół podstawowych. Nagrody zostały rozdane.

Od godziny 20:00 w Ośrodku Pamięci św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zduńskiej Woli odbył się uroczysty koncert pt: „Muzyka słowem przeplatana”, który wniósł wiele ciepła i nostalgii w związku z kanonizacją Świętego Jana Pawła II-go. Warto tutaj zauważyć, iż ów Koncert uwielbienia odbył się w wigilię urodzin Świętego Papieża oraz to, że było to podniosłe przygotowanie do przyjęcia przez młodzież naszego miasta Krzyża Światowych Dni Młodzieży wraz z Ikoną Salus Populi Romani.

Koncert ten był ucztą dla Ducha i ucha, gdyż utalentowana młodzież ze Zduńskiej Woli, wykonywała piękne utworu muzyki klasycznej, natomiast 7 osób z różnych dziedzin życia społecznego w tym np. Ks. Prałat Dariusz Kaliński, czytało wybrane fragmenty dzieła Jubilata pt: ”Tryptyk Rzymski”, a wszystko to było okraszone ciekawymi anegdotkami na temat życia Jana Pawła II-go. Na Koniec koncertu choć trudno było się rozstać każdy z zebranych mógł zbliżyć się do duchowości św. Maksymiliana. W ramach niespodzianki każdy wylosował sobie wcześniej przygotowany przez organizatorów tekst z sentencją Ojca Maksymiliana. Mam Nadzieję, że te wydarzenia uczestnikom przypadły do gustu.

fotorelacja w galerii



Dodano: 2014-05-21 11:21:36

 19 maja bieżącego roku nasze miasto było miejscem nawiedzenia znaków Światowych Dni Młodzieży – Krzyża oraz ikony Matki Bożej „Salus Populi Romani”.  Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 19:30 pod pomnikiem św. Jana Pawła II montażem słowno-muzycznym przygotowanym przez uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 oraz zduńskowolską młodzież. Zebranym wiernym została przybliżona historia i idea ŚDM. Spotkanie to było jednocześnie okazją do dziękczynienia za kanonizację Papieża-Polaka. Po wspólnym wykonaniu ulubionej pieśni św. Jana Pawła II- Barki licznie zgromadzeni zduńskowolanie udali się autobusami w okolice miejscowości Stawiszcze, gdzie od młodych sieradzan odebrano symbole ŚDM. Następnie w nocnej pielgrzymce przeniesiono je do naszej Bazyliki, w której o godz. 23:30 została odprawiona uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. Kanclerza Artura Niemiry.

Główny celebrans w homilii nawiązał do istotnej roli krzyża w życiu każdego człowieka, a także zwrócił szczególną uwagę na potrzebę jedności między chrześcijanami, której źródłem powinien być krzyż Chrystusa. Wyrazem tego jest peregrynacja symboli ŚDM po polskich diecezjach. Przeżycie tego nawiedzenia ma na celu przygotowanie do przyjęcia w 2016 roku młodzieży z innych krajów świata. Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni mieli możliwość krótkiej adoracji Krzyża i ikony. Znaki te gościły w naszej parafii również we wtorek 20 maja, gdzie od wczesnych godzin porannych wierni mogli czuwać i czcić te wielkie symbole.

Po porannej Eucharystii Krzyż i Ikona znalazły się w centrum refleksji młodych parafian Bazyliki, szczególnie gimnazjalistów pod opieką katechetki, p. Placek. Następnie Symbole zostały przeniesione w procesji młodzieży do Urzędu Miasta oraz Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Na placu szkolnym miał miejsce program słowno-muzyczny dotyczący Światowych Dni Młodzieży oraz osoby Świętego Papieża Polaka. Zadowalające jest to, że Święte Znaki spotkały się z przychylnością i zaciekawieniem zduńskowolan, chodzących po ulicach miasta. Na powrót insygniów oczekiwali już w kościele przedstawiciele parafii Św. Pawła – uczniowie Zespołu Szkół nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, Zespołu Szkół Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej, Zespołu Szkół Elektronicznych im. Stanisława Staszica wraz z zespołem muzycznym „Chcę zdać”. Różaniec z rozważaniami papieskimi poprowadzili młodzi parafianie z kościoła księży orionistów. W obecności Krzyża i Ikony odbył się również program artystyczny z multimedialną prezentacją papieską i Litanią do Nowego Polskiego Świętego, przygotowany przez parafię w Korczewie – Zespół Szkół Rolniczych w Wojsławicach, gimnazjum w Czechach i gimnazjum z Wojsławic. W godzinach popołudniowych zaś klimat modlitewnej zadumy i refleksji podtrzymały połączone siły młodzieży z Janiszewic oraz Sieradza – Męki.

Zwieńczeniem tych uroczystości była Msza Święta, podczas której młodzież z trzech zduńskowolskich parafii otrzymała Sakrament Bierzmowania z rąk Biskupów: Wiesława Meringa oraz Stanisława Gębickiego. Do tego uroczystego wydarzenia ponad 300 młodych dziewcząt i chłopców przygotowywało się przez 3 lata nauki w gimnazjum w rodzinnych parafiach – Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryii Panny, Św. Maksymiliana oraz św. Antoniego. Trzy wspólnoty zostały jednak połączone przez tajemnicę Krzyża i obecność Znaków Światowych Dni Młodzieży. Wbrew obiegowym opiniom na temat wiary młodych i znaczeniu bierzmowania w ich życiu, podczas Eucharystii można było wręcz odczuć wiarę i skupienie młodzieży, a także wartość, jaką ma dla nich przyjmowany sakrament. Z wielką uwagą słuchali skierowanego do nich w dialogowanej homilii słowa Księdza Biskupa Ordynariusza i udzielali właściwych odpowiedzi. Ksiądz Biskup rozpoczął kazanie przypomnieniem, że młode serca są zawsze pełne dobrych pragnień i zamiarów, choć mogą one być czasem zaciemnione naszymi grzechami. Jednocześnie uwypuklił, że Krzyż Światowych Dni Młodzieży, na który mogą patrzeć zgromadzeni przypomina, co znaczy być chrześcijaninem dziś. Nawiązując do postaci św. Pawła, bohatera pierwszego biblijnego czytania uroczystości, wskazał, że wyznawanie wiary pociąga za sobą niekiedy brutalne konsekwencje – łącznie z prześladowaniami. Takie przypadki były znane w historii świata, jednak nie należą tylko do przeszłości. Drogę prześladowań przeszedł bohater filmu „Cristiada”, młody Jose Sanchez del Rio – wzór dla nowobierzmowanych. W podobne przykłady świadectwa wiary obfituje również historia naszej diecezji. Właśnie Świętych związanych z diecezją włocławską – o. Maksymiliana Kolbego, Siostrę Faustyną i Ks. Jerzego Popiełuszko – Ksiądz Biskup postawił młodzieży za wzorce życia wiarą dzisiaj.

Umocnieni Duchem Świętych w sakramencie bierzmowania i Komunią Świętą młodzi ludzie wraz ze swoimi rodzicami dokonali zawierzenia swojego życia opiece Matki Najświętszej oraz przyjęcia duchowo Krzyża Światowych Dni Młodzieży do swojej codzienności. Ten wzruszający moment, przeżyty w wielkim skupienie i ciszy, na długo pozostanie w sercach wszystkich zgromadzonych. Niewątpliwie, pomimo że nie stanowił integralnej części obrzędu bierzmowania, doskonale pozwolił młodym, wkraczającym w dojrzałe wyznawanie wiary, zostawić u stóp krzyża wszystkie swoje wątpliwości, lęki i marzenie.

Po zakończonej Eucharystii Krzyż i ikona zostały przekazane młodzieży z dekanatu szadkowskiego. Pamiętajmy jednak, że  jest to dopiero początek przygotowań do spotkania młodzieży z całego świata z Ojcem Świętym. Zwróćmy szczególna uwagę na to, ażeby wir przygotowań organizacyjnych nie przysłonił nam prawdziwego sensu i istoty jaką niesie ze sobą to wydarzenie.  Już dziś bardzo serdecznie zapraszamy do Krakowa w 2016 roku!



Dodano: 2014-05-20 01:54:21

Po wieczornym programie słowno-muzycznym w wykonaniu młodzieży przy pomniku św. Jana Pawła II przyjęliśmy od młodych Sieradzan znaki Światowych Dni Młodzieży - Krzyż oraz ikonę Matki Bożej "Salus Populi Romani". Symbole te zostały przeniesione w nocnej pielgrzymce z udziałem wielkiej liczby osoó do naszej Bazyliki, gdzie odprawiona została Msza Święta pod przewodnictwem ks. kanclerza Artura Niemiry. Po Eucharystii zgromadzeni mogli przez chwilę zatrzymać się przy Krzyżu i ikonie. Również dziś (wtorek, 20 maja) będzie można uczcić te wielkie symbole, aż do godziny 15:30, a więc do rozpoczęcia Mszy Świętej z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania. Więcej szczegółów - niebawem.

fotorelacja w galerii



Dodano: 2014-04-27 22:58:38

27 kwietnia był niewątpilwie wyjątkowym dniem. Tegoroczne Święto Bożego Miłosierdzia było pierwszym dniem, w którym w oficjalnych modlitwach Kościoła można było użyć terminu: "święty" wspominając postaci Jana XXIII i Jana Pawła II. Również na gruncie lokalnym mieliśmy okazję do świętowania - ciesząc się odpustem w kaplicy parafialnej pw. Miłosierdzia Bożego w Czechach. Suma odpustowa rozpoczęła się o godz. 14:00. Przewodniczył jej i kazanie odpustowe wygłosił rodak, ks. Dominik Kaczmarek, przygotowujący się do wylotu na misje do Kolumbii. Na zakończenie Eucharystii, po odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia, wszyscy zgromadzeni udali się w procesji z Najświętszym Sakramentem dookoła kaplicy. Dalszy ciąg uroczystości (część artystyczna) miał miejsce w budynku szkoły. Z kolei po wieczornej Mszy Świętej w Bazylice odbyło się kolejne czuwanie modlitewne w intencji Pieszej Pielgrzymki Zduńskowolskiej na Jasną Górę, które w tym dniu stanowiło również dziękczynienie za kanonizację Wielkich Papieży. Czuwaniu przewodniczył kierownik Pielgrzymki, ks. Mariusz Danielewski.

fotorelacja w galerii 

Msze poza Bazyliką

Kaplica na Czechach
Niedziela 8:00
Święta i 1 piątki m-ca 17:00
Kaplica w szpitalu
ul. Królewska 29
Niedziela 14:00

Wirtualny Spacer
Liturgia Dnia

Cmentarz

Goście

Gości online: 2

Unikalnych wizyt: 817
Odwiedzin: 2222

Copyright © 2012 - 2024, by Bazylika WNMP Zduńska Wola - Wszelkie Prawa Zastrzeżone