Porządek Mszy Świętej - Niedziela - 07:00 | 09:00 | 10:30 | 12:00 | 17:30 (nieszpory) | 18:00, Święta - 7:00 | 9:00 | 18:00, Dni Powszednie - 7:00 | 18:00
Aktualności


Dodano: 2015-10-12 08:47:37

Uroczystości związane z jubileuszem 190-lecia nadania praw miejskich Zduńskiej Woli, a także z 25-tą rocznicą uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym i pierwszych wolnych wyborach samorządowych, 9 października br. zgromadziły licznie mieszkańców miasta w bazylice Wniebowzięcia NMP. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się 8 i trwały do 11 października br.

9 października 2015 roku miała miejsce Msza św. inaugurująca obchody jubileuszowe, której przewodniczył bp Wiesław Mering. Przed Mszą św. Prezydent Miasta Piotr Niedźwiecki witając biskupa włocławskiego przypomniał przypadającą rocznicę 190-lecia wystawienia aktu erekcyjnego dla Zduńskiej Woli, rozsławionej przez św. Maksymiliana, który jest patronem miasta i powiatu oraz prosił o celebrowanie Eucharystii inaugurującej obchody jubileuszowe, zbiegające się w tym roku z 25-tą rocznicą odrodzonego samorządu terytorialnego.

         Następnie ks. prałat Dariusz Kaliński, kustosz bazyliki Wniebowzięcia NMP i sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Maksymiliana Kolbego, powitał: Najdostojniejszego Pasterza, kapłanów z ks. Prowincjałem Zgromadzenia Księży Orionistów Krzysztofem Baranowskim i ks. prałatem Grzegorzem Karolakiem proboszczem z Ciechocinka, poczty sztandarowe, delegacje oraz władze samorządowe. Jednocześnie podkreślił dobrą współpracę z władzami lokalnymi dla wspólnego dobra mieszkańców.  

         W homilii ks. biskup zaznaczył, że św. Maksymilian jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych świętych świata katolickiego. Stanowi ideał realizowania konkretnych przedsięwzięć związanych z prowadzeniem człowieka do Boga. Wskazując na patrona dnia, bł. Wincentego Kadłubka, biskupa, autora Kroniki polskiej wskazał, że ten wielki kapłan średniowiecza budził dumę z dziejów Polski i podkreślił doniosłą rolę Kościoła rzymskokatolickiego w dziejach Narodu. Uroczystość była transmitowana przez Radio Niepokalanów, które założył św. Maksymilian Maria Kolbe w 1938 roku.

         Po zakończeniu Mszy św. złożono kwiaty pod pomnikiem św. Maksymiliana. Następnie orszak złożony z pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców przemaszerował ulicami miasta na cmentarz parafialny, gdzie pod tablicą upamiętniającą założyciela miasta Stefana Złotnickiego, złożono wiązanki kwiatów. Podczas przemarszu miała miejsce inscenizacja nadania Zduńskiej Woli praw miejskich.

         Z dziejów miasta...

         Erygowanie miasta Zduńska Wola w 1825 roku poprzedziło planowe sprowadzenie rzemieślników związanych z przemysłem tkackim, a wywodzących się z: Wielkopolski, Śląska oraz Saksonii, Prus i Czech. W marcu 1824 roku znajdowało się tu 144 rzemieślników - sukienników dysponujących 119 warsztatami tkackimi.

         Bezpośrednie starania o ustanowienie nowego miasta podjęła grupa 136 mieszkańców Zduńskiej Woli, która 29 grudnia 1824 roku wybrała pełnomocników celem wpisania ich gruntów do ksiąg wieczystych i „ułożenia się z dziedzicem i Rządem, aby osada fabryczna do godności miasta” została podniesiona. Jednakże to właściciel miejscowych dóbr ziemskich Stefan Złotnicki podjął i kierował tą inicjatywą. W marcu 1825 roku skierował on do Komisji Województwa Kaliskiego petycję z prośbą o nadanie Zduńskiej Woli praw miejskich.

         Stefan Złotnicki wydzielił również ze swego majątku obszar: 36 włók, 22 mórg i 93 pręty ziemi, co dawało razem około 617 ha ziemi. Wydzielił place na: siedzibę swoją i wójta, cmentarz żydowski, ratusz z ogrodem dla burmistrza, sługi policyjnego i 2 stróżów nocnych, cegielnię, piaskownię, szkołę katolicką i protestancką, ogrody dla nauczycieli, kościół i cmentarz ewangelicki oraz dla każdego z foluszników (rzemieślnicy trudniący się przygotowywaniem tkanin) po 510 m2 i 60 m2 łąki.

         Ponadto, zobowiązał się wybudować: ratusz, 2 szkoły dla uczniów wyznania rzymskokatolickiego i protestanckiego, kościół ewangelicki oraz uposażyć pastora. Obiecał również bezpłatnie użyczyć określonej ilości drewna ze swoich lasów na opał do szkół i dla sprowadzonych tkaczy. Ofiarował swobodę korzystania z piasku, pastwisk, stawu i kamieni polnych oraz zobowiązał się oddawać do kasy miejskiej po 100 zł rocznie przez okres 6 lat.  

         Akt erekcyjny podpisał w imieniu cara Mikołaja I książę namiestnik Królestwa Polskiego Józef Zajączek 25 października 1825 roku. W tym czasie Zduńska Wola liczyła już około 5000 ludności. Było to miasto wielokulturowe. Podział narodowościowy odpowiadał w ogólnych ramach różnicom wyznaniowym. W 1902 roku wyliczono tu już 20472 mieszkańców, w tym: 10642 katolików, 3768 protestantów, 5983 Żydów i 79 prawosławnych. Udana lokacja miasta wyrażała się w stałym wzroście liczby mieszczan, których przybywało wraz z rozwojem przemysłu.

         Przed wybuchem I wojny światowej, na dzień 1 stycznia 1914 roku miasto osiągnęło liczbę 28437 osób. W 1925 roku wykazano w Zduńskiej Woli 12000 Polaków, 4500 Niemców i około 8000 Żydów.

         Choć nie brakowało tu dużych zakładów włókienniczych to od połowy XIX wieku, aż do 1939 roku Zduńska Wola była uważana za największy w okręgu łódzkim ośrodek nakładczego tkactwa chałupniczego. Zduńska Wola poniosła olbrzymie straty podczas II wojny światowej wyrażające się również w zmniejszeniu liczebności miasta z 30000 w 1939 roku do 19000 w 1945 roku. Stopniowy, powojenny rozwój miasta wyrażał się w znacznym powiększeniu obszaru Zduńskiej Woli przez: przyłączenie okolicznych wiosek, rozwój przemysłu włókienniczego, napływ ludności związany z urbanizacją miasta.  

         Przez nieomal dwa wieki dzielące nas od wydania aktu erekcyjnego Zduńskiej Woli dzieje miasta pokryły się patyną: legend, podań, radości i trosk ludzkich. A według księdza Jana Długosza i starożytnego mistrza Owidiusza „legenda ma tę moc, że z upływem lat, przez łączenie wartości ludzkich i boskich dodaje osobom oraz dziejom jakiejś instytucji, zwłaszcza miastu, blasku dostojeństwa”.

         W dzieje miasta pięknymi kartami wpisuje się parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której akt erekcyjny został sporządzony 22 grudnia 1766 roku, a został zatwierdzony 2 maja 1767 roku w kurii arcybiskupiej prymasa Władysława Aleksandra Łubieńskiego w Łowiczu. Przywołując te daty należy przypomnieć, że niebawem czeka Zduńską Wolę poważny jubileusz 250-lecia erygowania tu pierwszej samodzielnej parafii.

(fotorelacja w galerii)

Ks. Mariusz Budkiewicz



Dodano: 2015-10-01 17:40:27

Rozpoczynamy miesiąc modlitwy różańcowej.
Od niedzieli do piątku zapraszamy na Różaniec o godz. 17.30 a w sobotę po mszy świętej o godz. 7.00.
Na Różaniec w kaplicy w Czechach, zapraszamy w środy i piątki o godz. 17.00. Dzieci zapraszamy na nabożeństwa szczególnie w poniedziałki, środy i piątki.



Dodano: 2015-10-01 17:33:40

Od piątku 13 do niedzieli 15 listopada, w Ośrodku św. Maksymiliana, zapraszamy do udziału w rekolekcjach w duchu uzdrowienia, uwolnienia i przebaczenia, na temat: „Czy chcesz być zdrowy”, które poprowadzi o. Józef Witko oraz pan Grzegorz Bacik. Zapisy na rekolekcje będą przyjmowane od 1 października, w biurze Domu Pielgrzyma, w Ośrodku św. Maksymiliana, w godz. od 10.00 do 11.00 i od 16.00 do 17.00. Koszt udziału w rekolekcjach wynosi 30 zł; ilość miejsc jest ograniczona.



Dodano: 2015-08-25 08:22:22

22 sierpnia br. zawitała w Sanktuarium urodzenia i chrztu św. Maksymiliana kolejna grupa pątników zmierzających na Jasną Górę. 

II Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Włocławskiej na Jasną Górę wyjechała 21 sierpnia br. z Włocławka. Dzień później dołączyła do nich grupa z Parafii św. Barbary w Turku i tego samego dnia pielgrzymi zatrzymali się na nocleg w Ośrodku św. Maksymiliana.

Nazajutrz pątnicy uczestniczyli we Mszy św. w bazylice, gdzie kazanie wygłosił ksiądz Mateusz Kuliński z Włocławka. Na pielgrzymi szlak dołączyła grupa pątników ze Zduńskiej Woli wraz z księdzem Pawłem Koralewskim.

Kierownikiem pielgrzymki jest ks. Dawid Drapała, wikariusz parafii św. Barbary w Turku.

Diecezjalną pielgrzymkę rowerową tworzą 3 grupy: z Włocławka, Turku i Zduńskiej Woli. Pielgrzymi rowerowi mają do pokonania łącznie 360 km, najdłuższy etap wynosi 109 km. Warto dodać, iż szlak przemierzą pątnicy w różnym wieku: najstarszy pielgrzym ma 74 lata, a najmłodszymi uczestnikami są: 6-letnia Tosia, 8-letni Kubuś i 10-letnia Julka. Wszystkich uczestników, których łączy miłość do Matki Bożej i pasja pielgrzymowania rowerami, jest 42.

Nad duchową stroną pielgrzymki czuwają duszpasterze: ksiądz Mateusz Kuliński z Włocławka, ksiądz Paweł Koralewski ze Zduńskiej Woli oraz kierownik ksiądz Dawida Drapała z Parafii św. Barbary w Turku.



Dodano: 2015-08-12 12:22:22

W poniedziałek 10 sierpnia rozpoczął się guntowny remont organów w naszej Bazylice. Termin wymusił harmonogram robót, ktory musi być zamknięty do końca 2015 roku. Jest to ogromne przedsięwzięcie, jak na mozliwości parafii, pozwoli jednak uczynić z naszych organów wysokiej klasy instrument koncertowy. Prosimy o modlitwę w intencji zadania, ktore ma służyć wszystkim zduńskowolanom i sprawić, że chwała Boża w naszej świątyni będzie, dzięki pięknemu brzmieniu organów, jeszcze większa.

Msze poza Bazyliką

Kaplica na Czechach
Niedziela 8:00
Święta i 1 piątki m-ca 17:00
Kaplica w szpitalu
ul. Królewska 29
Niedziela 14:00

Wirtualny Spacer
Liturgia Dnia

Cmentarz

Goście

Gości online: 1

Unikalnych wizyt: 207
Odwiedzin: 846

Copyright © 2012 - 2024, by Bazylika WNMP Zduńska Wola - Wszelkie Prawa Zastrzeżone