Porządek Mszy Świętej - Niedziela - 07:00 | 09:00 | 10:30 | 12:00 | 17:30 (nieszpory) | 18:00, Święta - 7:00 | 9:00 | 18:00, Dni Powszednie - 7:00 | 18:00
Aktualności


Dodano: 2019-04-28 09:26:19

W sobotę 27 kwietnia 2019 roku Rycerze Kolumba św.. Maksymiliana ze Zduńskiej Woli powitali obraz Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, który nawiedził ich Radę w dniach od 27.04.2019 r. do 05.05. 2019 r. Członkowie Rady w uroczystej procesji wprowadzili obraz do Bazyliki,  gdzie została odprawiona uroczysta Msza święta na powitanie Matki Bożej z udziałem Rycerzy Kolumba i wiernych z parafii. Podczas Mszy świętej, Rycerze Kolumba włączyli się w liturgię, czytając Słowo Boże, Modlitwę Powszechną oraz posługiwali przy jej sprawowaniu. Uroczysta Msza święta sprawowana była przez Kapelana Rady księdza Prałata Dariusza Kalińskiego, księdza Mariusza Budkiewicz i ks. Kan. Jana Dominiaka. Po Mszy świętej był czas na osobistą modlitwę oraz wspólny różaniec prowadzony prze Braci z Zakonu Rycerzy Kolumba. Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. Natomiast Abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, poświęcił kilkadziesiąt kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. W oparciu o Ten Obraz, Zakon Rycerzy Kolumba na całym świecie rozpoczął nowy program modlitewny w intencji Chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie. Codziennie miliony Chrześcijan na całym świecie doświadczają różnorakich prześladowań i dyskryminacji, lecz rzadko ten fakt jest zauważalny w naszym codziennym życiu. Dla uciskanych Chrześcijan bardzo ważne jest wsparcie i zrozumienie okazywane ze strony współwyznawców z całego świata. Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, jest okazją nie tylko do wsparcia modlitewnego, ale również zachętą do poczynienia refleksji, czy i my w różnych sytuacjach, bylibyśmy gotowi do dania świadectwa wiary.

(fotorelacja w galerii) fot. M. Kaczmarek

     



Dodano: 2019-04-26 10:22:39

Wielka Sobota, czyli trzeci dzień Triduum Paschalnego, jest dniem wyjątkowym. Dziś Kościół nie sprawuje żadnej liturgii. Nie będzie mszy ani nabożeństwa. To dzień grobu – po wydarzeniach Wielkiego Piątku Jezus spoczywa w grobie.  Wieczorna msza Wigilii Paschalnej nie jest częścią Wielkiej Soboty. Jest to już wydarzenie należące do Niedzieli Zmartwychwstania. Z całą pewnością to najważniejsza i najbardziej uroczysta liturgia eucharystyczna w całym roku. Powinna rozpocząć się po zmroku liturgią światła. Do ciemnego kościoła wchodzi kapłan wraz z asystą i zapalonym paschałem. Od niego ludzie zapalają swoje świeczki, na koniec zapalają się wszystkie światła w świątyni. Po uroczystym wejściu następuje odśpiewanie starożytnego hymnu Exsultet – warto wsłuchać się w jego treść. Następnie rozpoczynamy bardzo bogatą liturgię Słowa. Wysłuchamy wielu czytań, które pokażą nam historię Zbawienia Świata od jego powstania, przez historię narodu żydowskiego, aż do wydarzeń z Nowego Testamentu. Na koniec zabrzmi radosne Alleluja.  Kolejnym elementem jest liturgia chrzcielna. Wszyscy odśpiewamy litanię do wszystkich świętych, a następnie odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Potem nastąpi liturgia eucharystyczna i komunia święta. Na koniec Wigilii Paschalnej odbywa się (w środku nocy) procesja rezurekcyjna. W Bazylice liturgia Wigilii Paschalnej  rozpoczęła się o godz. 21.00 pod przewodnictwem ks. prał. Dariusza Kalińskiego, wikariuszy parafii, księży seniorów, oraz wiernych parafii i gości. Liturgia rozpoczęła się na dworze przed Bazyliką, następnie został zapalony Paschał, który został wniesiony do ciemnego kościoła, aby wierni mogli odpalić od niego swoje gromnice i świece. Następnie ks. Artur Biernat zaintonował uroczysty śpiew Exsuletu. Po czym odbyła się pięknie przygotowana liturgia słowa. Kazanie wygłosił ks. Mariusz Budkiewicz, którym podkreślał Sakramentu Chrztu Świętego w naszym życiu. W czasie liturgii Wigilii Paschalnej jedna osoba dorosła z rąk księdza prałata otrzymała Sakrament Chrztu Świętego, Bierzmowania i po raz pierwszy przyjęła do swego serca Jezusa w Komunii Świętej. Po koniec liturgii z Grobu Pańskiego wyruszyła procesja Rezurekcyjna wokół Bazyliki. Po procesji każdy otrzymał dar Bożego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

(fotorelacja w galerii) fot. M. Kaczmarek i A.Rosiak

    



Dodano: 2019-04-20 16:24:41

O godzinie 18.00 w naszej Bazylice pod przewodnictwem ks. Mariusza Budkiewicza – wikariusza parafii odbyła się Wielkopiątkowa liturgia. Nasza świątynia była wypełniona wiernymi, którzy pragnęli oddać cześć Jezusowi poprzez ucałowanie krzyża. Kaznodzieja, który mówił o krzyżu, o tej wielkiej miłości boga do każdego z nas. W swojej homilii nawiązał do osoby św. Maksymiliana, który bezpośrednio oddal swoje życia za krzyż i za Jezusa. Wielki Piątek jest dla katolików jedynym dniem w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii. W tym dniu sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej, która umożliwia wiernym przyjęcie Komunii Świętej. Wielkopiątkowa liturgia jako pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, charakteryzuje się zwyczajem używania szat liturgicznych w kolorze czerwonym symbolizujących miłość zwyciężającą na krzyżu, brakiem instrumentów muzycznych i dzwonków (w ich miejsce stosowane są drewniane kołatki), jak również nie ma pieśni na wejście. Na początku liturgii w chwili ciszy i skupienia celebrans leży krzyżem przed ołtarzem, a wokół niego zgromadzeni wierni klęczą. Po modlitwie wstępnej następuje Liturgia Słowa Bożego, w której skład wchodzą dwa czytania, psalm oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna oraz wierni składają pocałunek na figurze Jezusa zawieszonej na krzyżu. Po niej następuje Komunia Święta, a po jej zakończeniu Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji — symbolizującej Grób Pański. W wielu kościołach rozpoczyna się wówczas całonocna adoracja przy Grobie Pańskim, podczas której śpiewane są Gorzkie Żale i trwa czuwanie.

(fotorelacja w galerii) fot. M. Kaczmarek i A.Rosiak

 

 



Dodano: 2019-04-19 11:23:37

Wieczorem w Wielki Czwartek odprawiana jest uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Pachalne. Sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus ustanowił w obecności swoich apostołów sakrament Eucharystii oraz sakrament kapłaństwa. W trakcie mszy śpiewany jest hymn „Chwała na wysokości“, któremu towarzyszy bicie wszystkich dzwonów i gongów w kościele. Po jego zakończeniu, aż do mszy Wigilii Paschalnej odprawianej w Wielką Sobotę wieczorem, zamiast stalowych gongów i dzwonów stosowane są drewniane kołatki. O godz. 18.00 w naszej Bazylice Mniejszej pod przewodnictwem ks. prałata Dariusza Kalińskiego, wraz z księżmi wikariuszami i seniorami została odprawiona uroczysta Eucharystia. Bazylika została wypełniona przez rzesze wiernych naszej parafii, oraz gości. Homilię wygłosił ks. Damian Sochacki – wikariusz parafii, który podkreślał rolę Sakramentu Eucharystii, oraz kapłaństwa w życiu chrzescijanina. Kaznodzieja zauważył, iż kapłaństwo zostało ustanowione dla Eucharystii. W czasie liturgii ksiądz prałat symbolicznie tak jak Jezus obmył uczniom stopy, obmyto nogi 12 wiernym, którzy w tym roku otrzymają Sakrament bierzmowania. Na zakończenie mszy Najświętszy Sakrament przenoszony jest do kaplicy symbolizującej więzienie, do którego wtrącony został Chrystus po Ostatniej Wieczerzy.

(fotorelacja w galerii) fot. M. Kaczmarek i A.Rosiak

     



Dodano: 2019-04-14 22:06:42

Niedziela Palmowa kończy okres Wielkiego Postu i rozpoczyna Wielki Tydzień. Dzień ten upamiętnia triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy na kilka dni przed ukrzyżowaniem. Rozpoczyna się Wielki Tydzień - okres przygotowania duchowego do Wielkanocy - będący wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. W kościele tego dnia święci się palmę - symbol "drzewa życia" i zwycięstwa. Obrzęd nawiązuje do ewangelicznego przekazu, według którego, ludzie tłumnie witający Jezusa wybiegli naprzeciw z gałązkami palmowymi wołając: "Hosanna!". W liturgii czytany jest opis Męki Pańskiej. Poświęcenie palm w Kościele dokonuje się już od od IV wieku. W Polsce zwyczaj ten jest znany od średniowiecza. Gałązki palmowe, będące symbolem odradzającego się życia, w niektórych regionach zostały zastąpione wierzbowymi, malinowymi, a także z cisu lub sosny. Tradycyjnie, popiół ze spalonych palm, jest używany w obrzędach Środy Popielcowej następnego roku, gdy podczas liturgii ksiądz posypuje nim głowy wiernych. 14 kwietnia 2019 roku w naszej wspólnocie odbyła się uroczysta liturgia pod przewodnictwem księdza parała Dariusza Kaliskiego, który o godzinie 12.00 na schodach przed Bazyliką rozpoczął liturgię Niedzieli Palmowej, po poświęceniu palm i przeczytaniu fragmentu Ewangelii uroczysta procesja z palmami ruszyła wokół bazyliki. Na zakończenie Mszy świętej wybrano największe i najpiękniejsze  palmy i je nagrodzono, poprze książkowe upominki.

    

(fotorelacja w galerii) fot. M. Kaczmarek

Msze poza Bazyliką

Kaplica na Czechach
Niedziela 8:00
Święta i 1 piątki m-ca 17:00
Kaplica w szpitalu
ul. Królewska 29
Niedziela 14:00

Wirtualny Spacer
Liturgia Dnia

Cmentarz

Goście

Gości online: 3

Unikalnych wizyt: 162
Odwiedzin: 556

Copyright © 2012 - 2024, by Bazylika WNMP Zduńska Wola - Wszelkie Prawa Zastrzeżone