Porządek Mszy Świętej - Niedziela - 07:00 | 09:00 | 10:30 | 12:00 | 17:30 (nieszpory) | 18:00, Święta - 7:00 | 9:00 | 18:00, Dni Powszednie - 7:00 | 18:00
Aktualności


Dodano: 2020-03-26 11:44:23

Bądź dobrym samarytaninem – oddaj krew!

Zewsząd płyną apele o oddawanie krwi. Proszą o to zwłaszcza lekarze i centra krwiodawstwa Zachęcamy do takiej formy pomocy. Bądź dobrym samarytaninem, pomóż bliźniemu, możesz uratować jego życie! Diecezja przyłącza się do tych apeli i zachęca wszystkich, którzy są zdrowi, by skontaktowali się ze swoim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Trzeba dostosować się kilku zasad podawanych przez centra. Pamiętaj o monitorowaniu komunikatów twojego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Niektóre z oddziałów pracują w innych godzinach, inne są zamknięte. Terenowe akcje poboru krwi mogą być odwołane. Aktualności w tej kwestii zamieszczane są na stronach internetowych RCK lub profilach na Facebooku. Warto przed wizytą zadzwonić i zapytać się o optymalną godzinę wizyty, aby uniknąć tłoku. Jeśli już zdecydujemy się na wizytę w centrum krwiodawstwa, to przestrzegajmy zwykłych zasad profilaktyki. Unikajmy zatłoczonych miejsc i często myjmy ręce. „Jednocześnie zwracamy się do Was z prośbą. Jeżeli tylko stan Waszego zdrowia na to pozwala – zgłaszajcie się do punktów zbiórki krwi. W miarę możliwości, prosimy również o odwiedzanie nas bez osób towarzyszących” – informuje na swoim profilu fb jedno z RCK.

Krew jest potrzebna każdego dnia, a zwłaszcza w obecnej sytuacji. Wiele osób ma wątpliwości, czy w sytuacji zagrożenia epidemicznego powinno się ją oddawać. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak! Jak zwykle w takich sytuacjach, szczególnie poszukiwani są dawcy z grupą krwi 0 Rh-, z których krwi może skorzystać każdy chory. Nie znaczy to, że dawcy z innymi nie mogą pomóc.



Dodano: 2020-03-02 13:09:36

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe. Ma na celu oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy po II wojnie światowej walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Dlatego też w naszej Bazylice w niedzielę tego dnia o godz. 9.00 odbyła się uroczysta Liturgia Mszy świętej, której przewodniczył ks. prał. Dariusz Kaliński, który sprawował ją w intencji żołnierzy niezłomnych. Eucharystia zgromadziła wiernych, kombatantów, żołnierzy podziemia antykomunistycznego, posła na Sejm Rzeczpospolitej Polski Pawła Rychlika, dyrektora kancelarii Marszałka województwa łódzkiego Dawida Mazurkiewicza, wicestarostę Wojciecha Rychlika, Prezydenta Miasta Zduńska wola Konrada Pokorę, Radnych Powiatu, oraz Radnych Rady Miasta, przedstawicieli policji, straży pożarnej i straży miejskiej, poczty sztandarowe. W homilii proboszcz mówił o walce żołnierzy, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, przelali swoją krew byśmy żyli w wolnym kraju, dla których ważne były słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna. Po zakończonej liturgii procesyjnie wierni, przedstawiciele władzy i poczty sztandarowe udali się pod pomnik żołnierzy wyklętych na ulicy Złotnickiego, aby złożyć kwiaty.

(fotorelacja w galerii)

  



Dodano: 2020-02-26 16:32:16

W poniedziałek 24 lutego w naszej Bazylice miało miejsce spotkanie kapłanów rejonu sieradzkiego i zduńskowolskiego. Spotkanie to zgromadziło 87 prezbiterów naszej diecezji pod przewodnictwem ks. bp Wiesława Meringa. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 wspólną adoracją Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył ks. prał. Tomasz Michalski – diecezjalny ojciec duchowny i odpowiedzialny za formację Kaplanów w naszej diecezji. Podczas adoracji była możliwość skorzystania z sakramentu Pokuty i pojednania i wysłuchania prelekcji ks. prof. dr hab. Ireneusza Mroczkowskiego pt: „Niewykorzystane szanse kapłańskiej posługi spowiedniczej”. Po czym nastąpiła Eucharystia, której przewodniczył Pasterz naszej diecezji. Homilię wygłosił również ksiądz profesor, podczas której poruszył temat: „Sprawiedliwość i miłosierdzie w konfesjonale i życiu kapłana”. Słowo podziękowania skierował ksiądz biskup wyrażając wdzięczność za udział w tym skupieniu, oraz życzył swoim kapłanom sił na zbijający się Wielki Post. Po zakończonej liturgii wszyscy księża zostali zaproszeni przez ks. prał. Dariusza Kalińskiego na wspólny obiad do Auli ośrodka św. Maksymiliana. 

(fotorelacja w galerii)

  



Dodano: 2020-02-15 12:46:11

W liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Lourdes w naszej Bazylice 11 lutego 2020r., o godz. 17.00 została odprawiona uroczysta liturgia w intencji osób chorych. Eucharystii przewodniczył ks. bp Wiesław Mering, którą koncelebrowali księża z dekanatu, oraz z dekanatów sieradzkich. Homilię wygłosił ks. Paweł Zalewski, który od 15 lat w naszej diecezji zajmuje się osobami chorymi i niepełnosprawnymi. Zgromadzonych na liturgii powitał ks. prał. Dariusz Kaliński, proboszcz i kustosz sanktuarium. Kaznodzieja Nawiązał do hasła tegorocznego dnia chorego: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”, powiedział, że Jezus jest lekarzem nie tylko duszy, ale także ciała. Świadczą o tym cudowne uzdrowienia z choroby lub ocalenia z wypadków. Przypomniał postać świętego Jana Pawła II, który zainicjował te spotkania i modlitwy w intencji chorych osób, odrzuconych przez świat. Po homilii nastąpił obrzęd sakramentu namaszczenia chorych. Przed błogosławieństwem końcowym, słowa wdzięczności wyraził ks. Paweł Zalewski, który podziękował Księdzu Biskupowi za obecność, sprawowaną Eucharystię oraz solidarność z ludźmi chorymi i niepełnosprawnymi. Prosił też o modlitwę w intencji wszystkich cierpiących. Nawiązując wspomnianego już hasła tegorocznego Światowego Dnia Chorego zauważył, że dziś Jezus działa wśród ludzi poprzez kapłanów. W tym kontekście zachęcał obecnych na liturgii prezbiterów do zaangażowania i troski o wszystkich potrzebujących pomocy, opieki i zrozumienia. Kwiaty wdzięczności na ręce Pasterza diecezji przekazała osoba niepełnosprawna będąca na wózku inwalidzkim. Na zakończenie przemówił Pasterz Diecezji, który przypomniał o potrzebie wdzięczności. „Każda Eucharystia jest dziękczynieniem, ale wdzięczność wobec Boga wzbudza każdy sakrament. W sakramentalnych znakach sam Jezus przychodzi do człowieka”, mówił bp Mering. Zwrócił również uwagę, że ludzie starsi i chorzy czekają nie tyle na trafną diagnozę, ale przede wszystkim potrzebują ciepła, życzliwości i serdeczności ze strony innych.

(fotorelacja w galerii)

    



Dodano: 2020-01-22 15:16:42

W ramach trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, w poniedziałek, 20 stycznia br., w naszej Bazylice, miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne. O godzinie 18.00 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem ks. Bp Wiesława Meringa, w której wzięli udział wierni kościoła zduńskowolskiego, księża dekanatu: ks. prał. Ryszard Kucharski, ks. kan. Janusz Gozdalik, ks. Andrzej Anyszka, ks. Maciej Fikus, ks. Andrzej Jaworski, ks. prał. Grzegorz Karolak – referent ds. ekumenizmu, oraz ks. bp Jan Cieślar, biskup kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Cezary Jordan proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej ze Zduńskiej Woli. Zgromadzonych na liturgii powitał ks. prał. dr Dariusz Kaliński. Homilię wygłosił Pasterz Kościoła Włocławskiego. Zwracając uwagę na kwestię interkomunii powiedział: „najpierw musi być absolutnie wspólna wiara w rzeczywistość eucharystyczną, w sakramentalną obecność Jezusa w Najświętszym sakramencie, a dopiero później wspólne przyjmowanie komunii” – zauważył hierarcha. W dalszej części rozważania wskazał na biblijne znaczenie słowa „nadzieja”, które często używane było zamiennie ze słowem „wiara”. „Punktem centralnym nauki o nadziei jest posiadanie pewności dotyczącej istnienia Boga miłującego człowieka”. Wskazał również jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą złe pojmowanie kultury z którą na co dzień obcuje człowiek – korona Bożego stworzenia. Na zakończenie homilii Pasterz Diecezji podkreślił, że sens istnienia człowieka w świecie nie może być właściwie rozumiane bez oparcia na fundamentalnych wartościach jak: prawda, dobro, piękno, których źródłem jest sam Bóg. Na zakończenie Eucharystii słowo świadectwa wygłosił ksiądz biskup Jan Cieślar, hierarcha diecezji warszawskiej. Wskazał na istotne punkty, które gromadzą wyznawców przy ołtarzu Pańskim. Pierwszym z nich jest istota ekumenizmu wraz z Chrystusowym wezwaniem: „spraw Ojcze, aby byli jedno” (por. J 17,21) oraz wzajemny szacunek, który buduje jedność chrześcijan, „Chrystus przyszedł, aby stać się dla nas drogą ku zbawieniu”, ale również drogą ku jedności, bo tylko w Nim przychodzi ukojenie.

(fotorelacja w galerii)


    

Msze poza Bazyliką

Kaplica na Czechach
Niedziela 8:00
Święta i 1 piątki m-ca 17:00
Kaplica w szpitalu
ul. Królewska 29
Niedziela 14:00

Wirtualny Spacer
Liturgia Dnia

Cmentarz

Goście

Gości online: 1

Unikalnych wizyt: 63
Odwiedzin: 119

Copyright © 2012 - 2024, by Bazylika WNMP Zduńska Wola - Wszelkie Prawa Zastrzeżone