Porządek Mszy Świętej - Niedziela - 07:00 | 09:00 | 10:30 | 12:00 | 17:30 (nieszpory) | 18:00, Święta - 7:00 | 9:00 | 18:00, Dni Powszednie - 7:00 | 18:00
Aktualności


Dodano: 2018-12-10 10:20:53

Rozpoczynamy czas Adwentu. Zapraszamy na roraty, czyli czuwanie wraz z Maryją przed narodzinami Zbawiciela, od poniedziałku do piątku o godz. 18.00, w sobotę o godz. 7.00; w kaplicy w Czechach: w środy i w piątki o godz. 17.00.

 

Adwent (łac. Adventus - przyjście)

Adwent to początek roku kościelnego. Jest to okres obejmujący cztery kolejne niedziele przed świętem Narodzenia Pańskiego. Co roku liczba dni adwentu jest inna. Okres ten rozpoczyna się zawsze w niedzielę między 27 listopada a 3 grudnia, natomiast kończy się Wigilią. Obejmuje więc od 22 do 28 dni.

Adwent do połowy V w. nie był znany w Rzymie. Dopiero od VI w. okres 2 tygodni przed Bożym Narodzeniem ustanowiono okresem przygotowawczym. W tym czasie czytano ewangelię o zwiastowaniu NMP i o działalności Jana Chrzciciela. Za czasów papieża Grzegorza Wielkiego czas trwania Adwentu to już 4 niedziele z liturgicznym przygotowaniem wiernych na przyjście Pana.

Współczesny Adwent ma podwójne znaczenie. Ma przygotować wiernych na uroczystości Bożego Narodzenia oraz skłonić ich do refleksji o ponownym przyjściu Syna Bożego na ziemię. Dlatego Adwent nie ma wymiaru pokutnego, ale jest czasem radosnego oczekiwania na rzeczywiste przyjście Chrystusa, które uobecnia się w liturgii. Opuszczając w tym okresie Gloria oczekujemy na nowe zabrzmienie hymnu anielskiego śpiewanego podczas nocy narodzenia Jezusa.

W czasie adwentu odprawiane są Msze Św. zwane Roratami (łac. rorate coeli desuper - spuście rosę niebiosa). Roraty zostały wprowadzone najpierw w Poznaniu w XIII w. przez Przemysława Pobożnego, a następnie w Krakowie przez Bolesława Wstydliwego.

Symbole adwentowe:

  • świeca z niebieską wstążką zwana roratką, owa roratka symbolizuje NMP
  • wieniec z czterema świecami - każda świeca zapalana jest w kolejną niedziele adwentu, można powiedzieć tak "odlicza" się czas pozostały do Bożego Narodzenia.
  • lampion - wydobywające się z niego światło oświeca nam drogę do Betlejem.

Czas adwentu jest czasem radosnego oczekiwania na Narodzenie Zbawiciela!!!

źródło: www.ministranci.archidiecezja.katowice.pl


Dodano: 2018-12-10 10:18:02

1 grudnia 2018 roku w pierwszą sobotę miesiąca grudnia z naszej parafii wyruszyła autokarowa pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich do Sanktuarium św. Antoniego z Padwy i bł. Rafała Chylińskiego do Łodzi – Łagiewniki na coroczne spotkanie braci i sióstr franciszkanów świeckich. Eucharystii przewodniczył ks. abp Władysław Ziółek, homilie wygłosił o. Wiesław Pyzio – prowincjał ojców franciszkanów. Cała uroczystość rozpoczęła się o godzinie 10.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia, a następnie Msza święta, a po niej wspólny obiad, a następnie wykłady na temat klasztoru łagiewnickiego, który w tym roku obchodził 100 – tą rocznice powrotu do Łodzi – Łagiewniki, oraz 40-lecie powstania Wyższego Seminarium Duchownego oo. Franciszkanów w Łodzi – Łagiewnikach. Naszymi pielgrzymami opiekował się ks. prał. Janusz Ogrodowczyk. 

 

(fotorelacja w galerii) zdj. M. KaczmarekDodano: 2018-12-10 10:14:57

W ostatnią środę miesiąca 28 listopada 2018 roku, po wieczornej Eucharystii dokonano poświęcenia odnowionej kaplicy świętego Józefa. W obecności wiernych i czcicieli świętego patrona ksiądz proboszcz dokonał poświęcenia odnowionej kaplicy świętego Józefa przy ulicy Kościelnej 20. Remont kaplicy trwał bardzo długo, gdyż kaplica wymagała dużych nakładów pracy. Dzięki środkom parafii i wiernym udało się dokonać tego pięknego dzieła. Odnowiono całą elewację zewnętrzną, wylano nowe schody, odmalowano wnętrze i oczyszczono kraty kaplicy. W kaplicy zamontowano światło, co spowodowało, że wiele osób, które przechodzą obok kaplicy zatrzymuje się, aby pomodlić się przez wstawiennictwo świętego Józefa.   

(fotorelacja w galerii) zdj. M. KaczmarekDodano: 2018-11-27 11:12:49

W niedzielę 25 listopada 2018 roku, w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w auli Ośrodka św. Maksymiliana  odbyło się przedstawienie patriotyczno – religijne, wystawione przez amatorski teatr „Cultus” ze Zduńskiej Woli. Przedstawienie pt. „Obrona Jasnej Góry”, przybliżyło wszystkim uczestnikom wydarzenia, które miały miejsce na Jasnej Górze. Widownia, która przybyła, aby zobaczyć to widowisko była zachwycona, gdyż to wydarzenie wpisało się 100 – lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przedstawienie towarzyszyła nie tylko muzyka, śpiew, historia tamtych dni, ale przede wszystkim atmosfera modlitwy i dziękczynienia. Na zakończenie przedstawienia wszyscy zgromadzeni, wraz z aktorami w postawie stojącej zaśpiewali hymn: „Ciebie Boga wysławiamy…”. Cała inscenizacja trwała dwie godziny. 

  

(fotorelacja w galerii) zdj. M. KaczmarekDodano: 2018-11-27 11:08:2823 listopada 2018 roku w ramach obchodów 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w auli Ośrodka św Maksymiliana z inicjatywy Stowarzyszenia Patriotycznego i Rycerzy Kolumba odbył się koncert w wykonaniu Norberta Smolińskiego „Smoły”, z akompaniamentem zespołu „Contra Mundum”.  Aula ośrodka zgromadziła tych, którzy poprzez śpiew i wyświetlane filmy pragnęli uczcić naszą wolną Ojczyznę. Artysta ukazał wszystkim uczestnikom koncertu historię naszego narodu w piosenkach patriotycznych, napisanych przez Niego samego lub innych autorów. Aula była wypełniona ludźmi w różnym wieku. Na koniec ogromnymi oklaskami publiczność podziękowała wszystkim artystom za piękny czas wspólnego śpiewania, oraz przypomnienia piosenek, których już nikt nie pamięta.

(fotorelacja w galerii) zdj. M. Kaczmarek

Msze poza Bazyliką

Kaplica na Czechach
Niedziela 8:00
Święta i 1 piątki m-ca 17:00
Kaplica w szpitalu
ul. Królewska 29
Niedziela 14:00

Wirtualny Spacer
Liturgia Dnia

Cmentarz

Goście

Gości online: 2

Unikalnych wizyt: 1317
Odwiedzin: 6419

Copyright © 2012 - 2019, by Bazylika WNMP Zduńska Wola - Wszelkie Prawa Zastrzeżone