Porządek Mszy Świętej - Niedziela - 07:00 | 09:00 | 10:30 | 12:00 | 17:30 (nieszpory) | 18:00, Święta - 7:00 | 9:00 | 18:00, Dni Powszednie - 7:00 | 18:00
Aktualności


Dodano: 2019-05-05 21:55:16

We wspomnienie św. Floriana dnia 4 maja patrona strażaków w naszej Bazylice o godzinie 13.00 odbyła się uroczysta Eucharystia w intencji i z udziałem Straży Pożarnej z naszego miasta, oraz gminy. Oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP. W Polsce świętuje w tym dniu zarówno Państwowa, jak i Ochotnicza Straż Pożarna. Święto zainicjował australijski strażak J.J. Edmondson z Melbourne na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu kolegów-strażaków (Matta, Stuarta, Jasona, Garry’ego i Chrisa) 2 grudnia 1998 roku w Linton. Próbowali ratować czyjeś życie i mienie w czasie pożaru, jak robią to strażacy na całym świecie. Po konsultacji, poprzez Wspólnotę z krajowymi i międzynarodowymi strażakami, ustalono termin na dzień wspominania św. Floriana w Kościele katolickim, patrona wszystkich strażaków. Eucharystii przewodniczył ks. Kan. Janusz Gozdalik – proboszcz z parafii św. Katarzyny, dziewicy i męczennicy z Korczewa, oraz ks. prał. Dariusz Kaliński – proboszcz miejsca, a zarazem kaznodzieja uroczystości. Kaznodzieja w swoim słowie przypomniał wszystkim zebranym o „wielkiej odwadze i harcie ducha każdego strażaka. Nie zważając na niebezpieczeństwa i kosztem własnego życia ratują czyjeś życie”. Kapłani dziękowali podczas Eucharystii Panu Bogu za Ochotnicze Straże Pożarne i Państwowe. Na zakończenie Mszy świętej nastąpiło pożegnanie obrazu Matki Bożej Prześladowanych Chrześcijan.

(fotorelacja w galerii) fot. M. Kaczmarek

    Dodano: 2019-05-04 11:24:30

3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość została ustanowiona na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej. Oficjalnie święto obchodzone jest od 1923 r. W 1920 r. zatwierdził je dla Kościoła w Polsce papież Benedykt XV. Po reformie liturgicznej w 1969 r. święto zostało podniesione do rangi uroczystości. Święto wyraża wiarę narodu w szczególną opiekę Bożą, jakiej Polacy doświadczali i doświadczają za pośrednictwem Maryi. Jej kult jako Królowej Polski jest bardzo stary. Przykładem może być "Bogurodzica", najstarsza polska pieśń religijna, która przez wieki pełniła rolę narodowego hymnu. O godzinie 10.30 w naszej Bazylice pod przewodnictwem ks. prał. Dariusza Kalińskiego, została odprawiona uroczysta liturgia w intencji naszej niepodległej Ojczyzny. Eucharystia zgromadziła wierny, którzy pragnęli oddać cześć Bogu przez przyczynę Matki Bożej za cuda, które działa Jej opieka w naszej Ojczyźnie.

(fotorelacja w galerii) fot. M. Kaczmarek

    Dodano: 2019-04-28 09:47:58Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

Inspiracją  dla ustanowienia  tego święta  było pragnienie  Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła  miłosierdzia  Mojego. Która dusza  przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699). W wielu objawieniach Pan Jezus określił nie tylko miejsce święta w kalendarzu liturgicznym Kościoła, ale także motyw i cel jego ustanowienia, sposób przygotowania i obchodzenia oraz wielkie obietnice. Największą z nich jest łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar” związana z Komunią świętą przyjętą w tym dniu po dobrze odprawionej spowiedzi (bez przywiązania do najmniejszego grzechu), w duchu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, czyli w postawie ufności wobec Boga i czynnej miłości bliźniego. Jest to – jak tłumaczy ks. prof. Ignacy Różycki – łaska większa od odpustu zupełnego. Ten polega bowiem tylko na darowaniu kar doczesnych należnych za popełnione grzechy, ale nie jest nigdy odpuszczeniem samychże win. Najszczególniejsza łaska jest zasadniczo również większa niż łaski sześciu sakramentów z wyjątkiem sakramentu chrztu: albowiem odpuszczenie wszystkich win i kar jest tylko sakramentalną łaską chrztu świętego. W przytoczonych zaś obietnicach Chrystus związał odpuszczenie win i kar z Komunią świętą przyjętą w święto Miłosierdzia, czyli pod tym względem podniósł ją do rzędu „drugiego chrztu”. Przygotowaniem do tego święta ma być nowenna polegająca na odmawianiu przez 9 dni, poczynając od Wielkiego Piątku, Koronki do Miłosierdzia Bożego. Święto Miłosierdzia Mojego wyszło z wnętrzności [Moich] dla pociechy świata całego (Dz. 1517) – powiedział Pan Jezus do Siostry Faustyny.

źródło: www.faustyna.plDodano: 2019-04-28 09:26:19

W sobotę 27 kwietnia 2019 roku Rycerze Kolumba św.. Maksymiliana ze Zduńskiej Woli powitali obraz Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, który nawiedził ich Radę w dniach od 27.04.2019 r. do 05.05. 2019 r. Członkowie Rady w uroczystej procesji wprowadzili obraz do Bazyliki,  gdzie została odprawiona uroczysta Msza święta na powitanie Matki Bożej z udziałem Rycerzy Kolumba i wiernych z parafii. Podczas Mszy świętej, Rycerze Kolumba włączyli się w liturgię, czytając Słowo Boże, Modlitwę Powszechną oraz posługiwali przy jej sprawowaniu. Uroczysta Msza święta sprawowana była przez Kapelana Rady księdza Prałata Dariusza Kalińskiego, księdza Mariusza Budkiewicz i ks. Kan. Jana Dominiaka. Po Mszy świętej był czas na osobistą modlitwę oraz wspólny różaniec prowadzony prze Braci z Zakonu Rycerzy Kolumba. Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. Natomiast Abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, poświęcił kilkadziesiąt kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. W oparciu o Ten Obraz, Zakon Rycerzy Kolumba na całym świecie rozpoczął nowy program modlitewny w intencji Chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie. Codziennie miliony Chrześcijan na całym świecie doświadczają różnorakich prześladowań i dyskryminacji, lecz rzadko ten fakt jest zauważalny w naszym codziennym życiu. Dla uciskanych Chrześcijan bardzo ważne jest wsparcie i zrozumienie okazywane ze strony współwyznawców z całego świata. Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan, jest okazją nie tylko do wsparcia modlitewnego, ale również zachętą do poczynienia refleksji, czy i my w różnych sytuacjach, bylibyśmy gotowi do dania świadectwa wiary.

(fotorelacja w galerii) fot. M. Kaczmarek

     Dodano: 2019-04-26 10:22:39

Wielka Sobota, czyli trzeci dzień Triduum Paschalnego, jest dniem wyjątkowym. Dziś Kościół nie sprawuje żadnej liturgii. Nie będzie mszy ani nabożeństwa. To dzień grobu – po wydarzeniach Wielkiego Piątku Jezus spoczywa w grobie.  Wieczorna msza Wigilii Paschalnej nie jest częścią Wielkiej Soboty. Jest to już wydarzenie należące do Niedzieli Zmartwychwstania. Z całą pewnością to najważniejsza i najbardziej uroczysta liturgia eucharystyczna w całym roku. Powinna rozpocząć się po zmroku liturgią światła. Do ciemnego kościoła wchodzi kapłan wraz z asystą i zapalonym paschałem. Od niego ludzie zapalają swoje świeczki, na koniec zapalają się wszystkie światła w świątyni. Po uroczystym wejściu następuje odśpiewanie starożytnego hymnu Exsultet – warto wsłuchać się w jego treść. Następnie rozpoczynamy bardzo bogatą liturgię Słowa. Wysłuchamy wielu czytań, które pokażą nam historię Zbawienia Świata od jego powstania, przez historię narodu żydowskiego, aż do wydarzeń z Nowego Testamentu. Na koniec zabrzmi radosne Alleluja.  Kolejnym elementem jest liturgia chrzcielna. Wszyscy odśpiewamy litanię do wszystkich świętych, a następnie odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Potem nastąpi liturgia eucharystyczna i komunia święta. Na koniec Wigilii Paschalnej odbywa się (w środku nocy) procesja rezurekcyjna. W Bazylice liturgia Wigilii Paschalnej  rozpoczęła się o godz. 21.00 pod przewodnictwem ks. prał. Dariusza Kalińskiego, wikariuszy parafii, księży seniorów, oraz wiernych parafii i gości. Liturgia rozpoczęła się na dworze przed Bazyliką, następnie został zapalony Paschał, który został wniesiony do ciemnego kościoła, aby wierni mogli odpalić od niego swoje gromnice i świece. Następnie ks. Artur Biernat zaintonował uroczysty śpiew Exsuletu. Po czym odbyła się pięknie przygotowana liturgia słowa. Kazanie wygłosił ks. Mariusz Budkiewicz, którym podkreślał Sakramentu Chrztu Świętego w naszym życiu. W czasie liturgii Wigilii Paschalnej jedna osoba dorosła z rąk księdza prałata otrzymała Sakrament Chrztu Świętego, Bierzmowania i po raz pierwszy przyjęła do swego serca Jezusa w Komunii Świętej. Po koniec liturgii z Grobu Pańskiego wyruszyła procesja Rezurekcyjna wokół Bazyliki. Po procesji każdy otrzymał dar Bożego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

(fotorelacja w galerii) fot. M. Kaczmarek i A.Rosiak

    

Msze poza Bazyliką

Kaplica na Czechach
Niedziela 8:00
Święta i 1 piątki m-ca 17:00
Kaplica w szpitalu
ul. Królewska 29
Niedziela 14:00

Wirtualny Spacer
Liturgia Dnia

Cmentarz

Goście

Gości online: 1

Unikalnych wizyt: 459
Odwiedzin: 966

Copyright © 2012 - 2019, by Bazylika WNMP Zduńska Wola - Wszelkie Prawa Zastrzeżone