Porządek Mszy Świętej - Niedziela - 07:00 | 09:00 | 10:30 | 12:00 | 17:30 (nieszpory) | 18:00, Święta - 7:00 | 9:00 | 18:00, Dni Powszednie - 7:00 | 18:00
Aktualności


Dodano: 2018-06-08 12:37:25Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów. 

Skąd wzięła się ta uroczystość?

Już starożytni pisarze chrześcijańscy podkreślali, że z przebitego Serca Jezusa narodził się Kościół i sakramenty chrzest z wody, która wypłynęła z przebitego boku Chrystusa oraz Eucharystia z Jezusowej krwi. Wszystkie teksty liturgiczne tej uroczystości zwracają uwagę przede wszystkim na Bożą miłość, której Serce Jezusa jest najpełniejszym symbolem.

Początki kultu Serca Jezusowego widoczne są już w wiekach średnich, kiedy to niezależnie, w różnych miejscach, pojawia się nabożeństwo do Serca Jezusowego.

12 obietnic Jezusa

Główna jednak zasługa w rozpowszechnieniu kultu Najświętszego Serca przypadła św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690) z klasztoru wizytek w Paray-le-Monial.

Pan Jezus wielokrotnie objawiał świętej swoje Serce, a czcicielom Serca obiecywał liczne łaski.  

12 obietnic Jezusa dane za pośrednictwem św. Małgorzaty Marii Alacoque
Tym, którzy czcić będą Moje Serce Najświętsze:

 • Dam im wszystkie łaski potrzebne w ich stanie.
 • Zgoda i pokój będą panowały w ich rodzinach.
 • Będę sam ich pociechą we wszystkich smutkach i utrapieniach życia.
 • Będę ich ucieczką najbezpieczniejszą w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
 • Błogosławić będę wszystkim ich zamiarom i sprawom.
 • Grzesznicy znajdą w Mym Sercu źródło i całe morze niewyczerpanego nigdy miłosierdzia.
 • Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
 • Dusze gorliwe szybko dostąpią wielkiej doskonałości.
 • Zleję obfite błogosławieństwo na te domy, w których obraz Serca Mego Boskiego będzie zawieszony i czczony.
 • Kapłanom dam moc zmiękczania serc najzatwardzialszych.
 • Imiona osób, które rozpowszechniać będą nabożeństwo do Mego Boskiego
 • Serca, będą w nim zapisane i na zawsze w nim pozostaną. Przystępującym przez 9 z rzędu pierwszych piątków miesiąca do Komunii Świętej dam łaskę pokuty ostatecznej, że nie umrą w stanie niełaski ani bez sakramentów świętych, a to Serce Moje stanie się dla nich ucieczką w godzinę śmierci.

W piątek 10 czerwca 1675 r., po oktawie Bożego Ciała, miało miejsce ostatnie objawienie Jezusowego Serca świętej Małgorzacie Marii Alacoque. Jezus powiedział do niej:

"Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję".

Uroczystość w całym Kościele

Do Stolicy Apostolskiej napływały potem liczne prośby o zatwierdzenie kultu i święta Serca Pana Jezusa, Rzym jednak długo się wahał. Po dokładnych badaniach Stolica Apostolska uznała wiarygodność objawień św. Małgorzaty Marii i zezwoliła na obchodzenie tego święta.

Pierwszy zatwierdził je papież Klemens XIII w 1765 r. Na dzień uroczystości wyznaczono - zgodnie z żądaniem, które Jezus przedstawił św. Marii Małgorzacie - piątek po oktawie Bożego Ciała.

Pius IX w. r. 1856 rozszerzył to święto na cały Kościół. On również 31 grudnia 1899 r. oddał Sercu Jezusowemu w opiekę cały Kościół i rodzaj ludzki.

Papież Pius XI encykliką "Miserentissimus Redemptor" dodał do święta oktawę. Ogłosił także formularz mszalny i oficjum święta. Pius XII zaś opublikował w 1956 r. specjalną encyklikę "Haurietis aquas", poświęconą czci Jezusowego Serca.

Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wśród najpopularniejszych form kultu Serca Jezusa oprócz samej uroczystości jest odprawiane przez cały czerwiec nabożeństwo do Serca Jezusa, Litania do Serca Jezusowego a także akt zawierzenia Sercu Jezusa.

Do gorącej modlitwy o świętych księży właśnie w uroczystość Najświętszego Serca Jezusa wezwał przed laty Jan Paweł II w Liście do Kapłanów na Wielki Czwartek 1995 r.

Wyraził wtedy życzenie, by tego rodzaju dzień był obchodzony co roku z okazji uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Odtąd poszczególne diecezje w tej intencji przygotowują czuwania modlitewne i adoracje, uroczyste liturgie oraz konferencje.

O wielkim znaczeniu kultu Serca Jezusa, mówił w ubiegłum roku papież Franciszek: 

"Serce Dobrego Pasterza wychyla się ku nam "skoncentrowane" zwłaszcza na tych, którzy są najdalej. Tam uporczywie wskazuje igła Jego kompasu, tam ujawnia słabość miłości partykularnej, ponieważ pragnie dotrzeć do wszystkich i nikogo nie utracić".

 
                                                                                                                                                                źródło: deon.plDodano: 2018-06-01 21:40:43


Pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu obchodzimy w Wielki Czwartek. Począwszy od XIII w. obchodzimy również święto Bożego Ciała, aby za ten dar Chrystusowi w sposób szczególny podziękować. Inicjatorką ustanowienia tej uroczystości była św. Julianna z Cornillon (1193 - 1258). W roku 1245 została zaszczycona objawieniami, w których Chrystus żądał ustanowienia osobnego święta ku czci Najświętszej Eucharystii.

Papież Urban IV w roku 1264 wprowadził uroczystość Bożego Ciała w Rzymie. Polecił również św. Tomaszowi z Akwinu opracowanie tekstów liturgicznych do Mszy świętej i do kapłańskich Liturgii Godzin.

Od wieku XV przyjął się w Niemczech zwyczaj procesji do czterech ołtarzy. Po raz pierwszy z procesją Bożego Ciała na terenie Polski spotykamy się już w XIV wieku w Płocku i we Wrocławiu. Od wieku XVI sprowadzono z Niemiec zwyczaj śpiewania czterech Ewangelii przy czterech ołtarzach.

Na terenie naszego miasta procesja wyruszyła z kościoła św. Antoniego do Bazyliki, po mszy świętej o godz. 11.00. Na trasie procesji, zgodnie ze starą tradycją, udekorowano okna i balkony religijnymi obrazami i znakami, składając hołd i pozdrowienie przechodzącemu obok w Najświętszym Sakramencie Jezusowi Chrystusowi.

x. Mariusz

(fotorelacja w galerii)Dodano: 2018-05-29 23:54:37

29 maja 2018 r. zapadnie wielu osobom głęboko w pamięci. W godzinach przedpołudniowych Bazylikę i dom świętego Maksymiliana nawiedził Jego Eminencja ksiądz kardynał Raymond Leo Burke, który miał pragnienie nawiedzenia tego miejsca. Ksiądz kardynał przybył do naszej diecezji na zaproszenie Pasterza Diecezja księdza biskupa Wiesława Meringa, który spotka się z duchowieństwem diecezji włocławskiej w środę w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, oraz będzie uczestniczył w procesji Bożego Ciała we Włocławku i Spycimierzu. Ksiądz kardynał nawiedził Bazylikę, modlił się przy chrzcielnicy, w której był ochrzczony św. Maksymilian, oraz ucałował relikwie. Po modlitwie i zwiedzaniu świątyni ksiądz kardynał wraz z księdzem prałatem Dariuszem Kalińskim, kustoszem sanktuarium udali się do domu świętego Maksymiliana. Ksiądz kardynał spotkał się też z kapłanami pracującym w parafii. Spotkanie zakończyło się wspólną kawą na plebanii i błogosławieństwem księdza kardynała.


(fotorelacja w galerii)

 Dodano: 2018-05-27 11:26:15


ZAPRASZAMY WSZYSTKICH BARDZO SERDECZNIE NA MARSZ ULICAMI NASZEGO MIASTADodano: 2018-05-13 08:51:35

Polecajmy Bogu w modlitwie śp. Kacpra Paczesnego, Wielkiego Rycerza Rady 16015,
Zakonu Rycerzy Kolumba w Zduńskiej Woli.

Wdzięczni za jego ofiarną posługę w parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli

oraz w zduńskowolskiej Radzie Rycerzy Kolumba, prośmy o łaskę zbawienia dla niego.

Naszą modlitwą wspieramy także jego najbliższych.

Requiem aeternam dona eis Domine

et lux perpetua luceat eis. Amen.

Msze poza Bazyliką

Kaplica na Czechach
Niedziela 8:00
Święta i 1 piątki m-ca 17:00
Kaplica w szpitalu
ul. Królewska 29
Niedziela 14:00

Liturgia Dnia

Cmentarz

Goście

Gości online: 2

Unikalnych wizyt: 1836
Odwiedzin: 12025

Copyright © 2012 - 2018, by Bazylika WNMP Zduńska Wola - Wszelkie Prawa Zastrzeżone