Porządek Mszy Świętej - Niedziela - 07:00 | 09:00 | 10:30 | 12:00 | 17:30 (nieszpory) | 18:00, Święta - 7:00 | 9:00 | 18:00, Dni Powszednie - 7:00 | 18:00
Aktualności


Dodano: 2017-03-24 09:43:33

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

2-5 kwietnia 2017 r.

Rekolekcje prowadzi ks. Piotr Ochotny

Sakrament Pokuty i Pojednania w Bazylice – poniedziałek i wtorek

 

NIEDZIELA 2.IV.

Msza święta: 7.00, 8,00 (Czechy - kaplica), 9.00, 10.30 (z udziałem młodzieży), 12.00 (z udziałem dzieci), 18.00

PONIEDZIAŁEK 3.IV. oraz  WTOREK 4.IV. - (Sakrament Pokuty pół godziny przed mszą świętą)

7.00 – Msza św. i spowiedź dla dorosłych

9.00 - Msza św. i spowiedź dla dorosłych

10.00 – Nabożeństwo Słowa Bożego dla młodzieży Szkół ponadgimnazjalnych

11.00 - Nabożeństwo Słowa Bożego dla młodzieży Gimnazjum

12.00 – Nabożeństwo Słowa Bożego dla dzieci Szkół Podstawowych – klasy IV-VI

16.30 – Msza św. dla dzieci Szkół Podstawowych - klasy 0-III i Przedszkola

18.00 - Msza św. i spowiedź dla dorosłych

20.00 - Msza św. i spowiedź dla dorosłych

ŚRODA 5.IV.

7.00 – Msza św. dla dorosłych

9.00 - Msza św. dla dorosłych

10.00 – Msza św. dla młodzieży Szkół ponadgimnazjalnych

11.00 - Msza św. dla młodzieży Gimnazjum

12.00 – Msza św. dla dzieci Szkół Podstawowych – klasy IV-VI

16.30 – Msza św. dla dzieci Szkół Podstawowych - klasy 0-III i Przedszkola

18.00 - Msza św. dla dorosłych

20.00 - Msza św. dla dorosłych

 

CZWARTEK 6.IV. - Msza święta w kaplicy w Czechach

9.30 – Msza św. dla dzieci Szkoły Podstawowej w Czechach - klasy IV-VI (spowiedź klasa VI)

11.00 - Msza św. dla młodzieży Gimnazjum w Czechach (spowiedź klasa III)

 

Piątek 7.IV. - Msza święta w kaplicy w Czechach

            9.30 – Msza św. dla dzieci Szkoły Podstawowej w Czechach – klasy IV-VI (spowiedź klasa IV i V)

11.00 - Msza św. dla młodzieży Gimnazjum w Czechach (spowiedź klasa I i II)Dodano: 2017-03-14 22:14:54

Wielki Post, czas duchowego przygotowania do świąt wielkanocnych

W środę popielcową, rozpoczął się w Kościele czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu. Główne przesłanie tego okresu koncentruje się na duchowym przygotowaniu chrześcijan do godnego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego, największych świąt chrześcijaństwa związanych z wydarzeniami męki śmierci i zmartwychwstania (Paschy) Chrystusa; wydarzeniami, które stanowią fundament Kościoła i naszej wiary. Ponieważ są to najważniejsze święta (zwane też paschalnymi), dlatego domagają się specjalnego przygotowania, by móc je należycie przeżyć; stąd też ich nazwa: Wielkiego Postu, a nie jakiegoś tam zwykłego postu.

Historycznie rzecz biorąc, okres ten kształtował się powoli, przyjmując różne formy, by wreszcie osiągnąć znane nam dziś oblicze. W pierwszych wiekach Wielki Post obejmował tylko Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W III w. poszczono już cały tydzień, zaś na początku IV w., na pamiątkę czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni oraz czterdziestu lat wędrowania Izraelitów po ucieczce z Egiptu, został on przedłużony do czterdziestu dni. W VII w. za początek postu przyjęto szóstą niedzielę przed Wielkanocą. Ponieważ niedziele były wyłączone z postu, aby zachować 40 dni pokutnych, ich początek przypadał na środę; stąd Środa Popielcowa. Od 1570 roku był to już zwyczaj powszechnie obowiązujący w Kościele. W tym dniu na znak pokuty posypywano głowy popiołem przypominając sobie o prawdziwej wartości życia przy Bogu. Po Soborze Watykańskim II (1962-1965) ujednolicono różnie funkcjonujące nazwy niedziel Wielkiego Postu, tak że dziś nazywają się one: pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta Wielkiego Postu, szósta natomiast nazywa się Niedzielą Palmową, czyli niedzielą Męki Pańskiej. Okres Wielkiego Postu trwa do liturgii Wielkiego Czwartku, która z kolei rozpoczyna właściwe jedno wielkie Święto Paschalne celebrowane w ramach trzech dni, tzw. Triduum Paschalne.

Liturgicznie biorąc
W ciągu całego okresu, idąc śladem biblijnej zachęty: poszczenia, modlitwy i jałmużny, przyjmowano różne praktyki pokutne, aby uwydatnić wagę tego okresu i należycie przygotować się do właściwych świąt. W związku z tym cała zewnętrzna oprawa liturgiczna przyjęła również odpowiednią formę: przez cały czas Wielkiego Postu na przykład nie śpiewa się Alleluja; w jego miejsce wykonuje się inny śpiew przed Ewangelią. Poleca się również używania szat liturgicznych koloru fioletowego.
W obecnych czasach, korzystając z bogactwa historycznego rozwoju tego okresu oraz śledząc biblijno-liturgiczne wskazówki Kościoła, mamy pełniejszy obraz tego, co ten czas rzeczywiście oznacza i jak się w nim najlepiej przygotować na święta wielkanocne. Jest to przede wszystkim okres duchowego przygotowania wnętrza (w języku biblijnym: serca) człowieka, któremu towarzyszą zewnętrze przejawy i pewne gesty.
Duchowość Wielkiego Postu
Chodzi tu o to, co Kościół nazywa metanoją, czyli o trwalsze przylgnięcie do Boga, o nawrócenie serca człowieka ku Niemu oraz pojednanie z bliźnimi, wyrażone w:
• większej wstrzemięźliwości w jedzeniu i piciu,
• większym zasłuchaniu się w Słowie Bożym, w czym mają pomóc również organizowane rekolekcje parafialne,
• unikaniu zbytecznego rozproszenia w postaci hucznych zabaw,
• większym skupieniu się na modlitwie, zarówno tej prywatnej jak i wspólnotowej,
• wykazaniu większej wrażliwości na potrzeby innych,
• korzystaniu z sakramentu pokuty i pojednania,
• uczestnictwie w różnych ćwiczeniach wielkopostnych, na przykład w nabożeństwach wielkopostnych (gorzkie żale, droga krzyżowa), lub podejmowaniu pewnych szczególnych postanowień mających wykazać bezinteresowność, szlachetność serca, uśmiech i życzliwość w stosunku do innych.

źródło: opoka.org.pl

List Pasterski Biskupa Włocławskiego na Wielki Post 2017 r.Dodano: 2017-02-20 11:47:47

W dniach od 29 kwietnia do 2 maja, zapraszamy na pielgrzymkę autokarową do Pragi, Wyszehradu, Kutnej Hory i innych miejsc w Czechach. Zapisy przyjmujemy w kancelarii parafialnej. Koszt 719 zł.Dodano: 2017-01-20 20:51:16

Dziś, 20 stycznia w ramach Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan, przeżywaliśmy Eucharystię w Bazylice, pod przewodnictwem ks. biskupa Wiesława Meringa, z kazaniem ks. biskupa Jana Cieślara zwierzchnika diecezji ewangelicko-augsburskiej.

   

(fotorelacja w galerii)Dodano: 2017-01-06 19:22:24

 

Z poszczególnych parafii Zduńskiej Woli wyruszyły cztery procesje, które spotkały się na ulicy Łaskiej przy Pasażu Powstańców Śląskich. Razem przeszły na Plac Wolności, gdzie przed Ratuszem odbyło się przedstawienie "Na dworze Heroda".
Zwieńczeniem wspólnego przemarszu było oddanie pokłonu i złożenie darów Dzieciątku w Bazylice Mniejszej. Tam również rozstrzygnięto powiatowy konkurs na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową oraz można było wspólnie kolędować z zespołem parafialnym SILOE działającym przy Bazylice.

(fotorelacja w galerii)

Msze poza Bazyliką

Kaplica na Czechach
Niedziela 8:00
Święta i 1 piątki m-ca 17:00
Kaplica w szpitalu
ul. Królewska 29
Niedziela 14:00

Liturgia Dnia

Cmentarz

Goście

Gości online: 2

Unikalnych wizyt: 682
Odwiedzin: 2206

Copyright © 2012 - 2017, by Bazylika WNMP Zduńska Wola - Wszelkie Prawa Zastrzeżone