Porządek Mszy Świętej - Niedziela - 07:00 | 09:00 | 10:30 | 12:00 | 17:30 (nieszpory) | 18:00, Święta - 7:00 | 9:00 | 18:00, Dni Powszednie - 7:00 | 18:00
Aktualności


Dodano: 2019-06-03 21:22:07

W niedzielę 2 czerwca 2019 roku, w naszym mieście odbył się marsz dla Życia i rodziny. Tłumy wiernych zgromadzili się o godz. 12.00 na uroczystej Eucharystii w Bazylice mniejszej pod przewodnictwem ks. prał. Dariusza Kalińskiego – dziekana dekanatu zduńskowolskiego. Był to drugi taki Marsz dla Życia i rodziny w Zduńskiej Woli. Uczestnicy marszu przeszli ulicami Kościelną, Łaską, Osmolińską i Zieloną, by dotrzeć do parafii św. Pawła, gdzie odbył się parafialny Dzień Dziecka. Cały marsz był prowadzony przez Miejską Orkiestrę Dętą, przeplataną piosenkami religijnymi. Uczestnicy nieśli transparenty z napisami: „Zduńska Wola stawia na rodzinę”, „Kochajmy dzieci. Chrońmy życie”, czy „Rodzina receptą na kryzys”. Wśród manifestujących były całe rodziny w różnym wieku, którym zależy na rodzinie. Podczas marszu pojawili się także motocykliści na zabytkowych maszynach. A zwieńczeniem tej uroczystości była wspólna zabawa pełna konkursów i zdrowej rywalizacji przy parafii św. Pawła.

(fotorelacja w galerii) fot. M.Kaczmarek

    Dodano: 2019-06-03 20:54:26

Jubileusz 100 – lecia Mszy świętej prymicyjnej i 125 – lecia urodzin i chrztu św. Maksymiliana nasze sanktuarium przyciąga rzesze pielgrzymów z Polski i za granicy. W ten piękny czas łaski Jubileuszu wpisała się pielgrzymka alumnów z Wyższego Seminarium Duchownego z Włocławka. Seminarzyści przyjechali wraz ze swoimi moderatorami, czyli ks. rektorem prał. Jackiem Szymańskim, który przewodniczył Eucharystii,  ks. kan. Marcinem Idzikowskim – wicerektorem seminarium, oraz ks. kan. Marcinem Filasem – prokuratorem seminarium, który jest odpowiedzialny za sprawy ekonomiczne. Pielgrzymi pierwsze kroki skierowali do Domu św. Maksymiliana, tam pod kierownictwem ks. Mariusza Budkiewicza wysłuchali prelekcji na temat świętego, oraz zobaczyli dom i wpisali się do pamiątkowej książki. Następnie alumni przyszyli do Bazyliki na nabożeństwo majowe, któremu przewodniczył ks. diakon. Po zakończonym nabożeństwie alumni, oraz wierni świeccy zgromadzeni w świątyni wysłuchali prelekcji na temat św. Maksymiliana, wygłoszonej również przez naszego historyka ks. Mariusza Budkiewicza. Po zakończonym słowie, rozpoczęła się Eucharystia, która zwieńczyła pobyt alumnów w Zduńskiej Woli. Homilię wygłosił ks. kan. Marcin Idzikowski, który podkreślał rolę kapłaństwa w życiu każdego człowieka, oraz przywoływał wzory posługi kapłańskiej i trudu poświęcenia głoszenia Bożego Słowa. Po zakończonej Mszy świętej każdy mógł podejść i ucałować relikwie św. Maksymiliana. Alumni, moderatorzy, oraz księża posługujący w naszej parafii wspólnie razem spotkali się przy kolacji, przygotowanej w Auli Ośrodka św. Maksymiliana.


(fotorelacja w galerii) fot. M.Kaczmarek

    Dodano: 2019-05-27 14:08:58

W niedzielę 26 maja 2019 roku, podczas Eucharystii o godz. 12.00, w bazylice mniejszej miał miejsce obrzęd przyjęcia do grona ministrantów 6 chłopców (Aleksander Ruszkowski, Jan Masina, Norbert Szulc, Michał Wojtkowski, Łukasz Wojtkowski, Kajetan Rychlik) . Od kilkunastu tygodni przygotowywali się oni do pełnienia służby przy ołtarzu pod przewodnictwem opiekuna ks. Damiana Sochackiego. Uroczystej Liturgii Eucharystycznej przewodniczył kustosz sanktuarium i proboszcz parafii ks. prał Dariusz Kaliński, który we wstępie do liturgii wyraził wdzięczność przede wszystkim rodzicom nowych ministrantów za stworzenie religijnej atmosfery w domu rodzinnym, która skutkuje większym zaangażowaniem się dzieci w życie Kościoła. W homilii natomiast kustosz powiedział: Ministranci są żywym skarbem każdej świątyni. Dzięki nim Kościół się odmładza, ich obecność przy ołtarzu napawa też nadzieją, że nie braknie chętnych do pójścia za głosem powołania i poświęcenia swego życia na wyłączną służbę Bogu. Bo nie jest przecież tajemnicą, że przeważająca część kapłanów swoje powołanie odkryła w dzieciństwie, czy w wieku młodzieńczym, stojąc przy ołtarzu, tak jak oni dzisiaj. Słowo ministrant pochodzi z łacińskiego „ministro” i oznacza służenie, posługiwanie, świadczenie pomocy. W kościele katolickim ministrant to osoba posługująca wspólnocie podczas Eucharystii oraz przy sprawowaniu innych nabożeństw. Ministranci nie przyjmują święceń, są osobami świeckimi, jednak po okresie próbnym są uroczyście przyjmowani do grona Służby Liturgicznej poprzez błogosławieństwo do tej posługi. Wspólnota ministrancka przy bazylice mniejszej liczy obecnie 41 osób.

(fotorelacja w galerii)

    Dodano: 2019-05-23 22:33:07

22 maja w naszej Bazylice, o godz. 11.00 odbyła się szczególna uroczystość. Eucharystii, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. parał. Janusz Ogrodowczyk, swój jubileusz kapłaństwa i zjazd kursowy przeżywał ks. prał. Dariusz Kaliński, wraz ze swoimi braćmi z roku święceń.  W tym roku przypada 31 rocznica przyjęcia święceń kapłańskich dostojnych jubilatów. Kaznodzieja podkreślał, że współczesny świat potrzebuje prawdziwych świadków i głosicieli prawdy. Kapłani z rocznika księdza proboszcza przyjechali ze swoich wspólnot parafialnych, m. in. z diecezji kaliskiej, włocławskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej. Na Eucharystii była obecna mama ks. prał. Dariusza Kalińskiego – proboszcza naszej wspólnoty parafialnej. Dostojnym jubilatom życzenia i kwiaty wręczyli parafianie, siostry z Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, oraz Rycerze Kolumba. Po zakończonej Eucharystii kapłani udali się na wspólny posiłek na plebanię, by wspominać czas spędzony w seminarium. Była to podniosła uroczystość, pełna wzruszeń i podziękowań składanych Panu Bogu za dar kapłaństwa.

Plurimos annos, drodzy Jubilaci!

    

(fotorelacja w galerii) fot. M. KaczmarekDodano: 2019-05-15 12:22:03

Tradycją naszej parafii są nabożeństwa Fatimskie. Dlatego też 13 maja 2019r. z naszej Bazyliki, po Mszy świętej wieczornej wyruszyła procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Procesja szła przez ulice naszego miasta, ze śpiewem i modlitwą różańcową na ustach. Swoje zakończenie miała w parafii św. Pawła, Apostoła. Eucharystii i nabożeństwu przewodniczył ks. Robert Kaczmarek, wikariusz parafii św. Pawła. Kazanie wygłosił ks. prał. Dariusz Kaliński. Trwając na modlitwie, każdego 13-go dnia miesiąca od maja do października w naszym kościele po Mszy Świętej wyrusza procesja fatimska. Idąc ze świecami za figurką Matki Bożej Fatimskiej odmawiamy różaniec o pokój na świecie.

Od maja do października 1917 r., każdego 13 dnia miesiąca, trójce dzieci z Fatimy – bł. Franciszkowi, bł. Hiacyncie i Łucji – objawiała się Matka Boża. Maryja poprosiła dzieci o codzienne odmawianie różańca św. w intencji pokoju na świecie i spytała czy chciałyby ofiarować się Bogu, aby znosić wszystkie cierpienia, które On zechce na nie zesłać, jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi jest obrażany, oraz jako wyproszenie łaski nawrócenia dla grzeszników. Prośba Maryi skierowana do dzieci fatimskich jest w dalszym ciągu aktualna i odnosi się do nas wszystkich, gdyż jak pokazała Maryja dzieciom w wizji piekła, wielu grzeszników idzie na zatracenie i wieczne potępienie.  Swoją ufną modlitwą różańcową i przeżywanym w zjednoczeniu z Panem Jezusem na krzyżu swoim cierpieniem, możesz uratować wielu grzeszników i przyspieszyć tryumf Niepokalanego Serca Maryi, bo jak Matka Boża powiedziała dzieciom, Jej Niepokalane Serce zwycięży.

Eucharystia i nabożeństwo zgromadziło wielu wiernych naszych parafii, którzy przez przyczynę Matki Najświętszej pragnąc modlić się o pokój na świecie, w swoich rodzinach i wspólnotach.

(fotorelacja w galerii) fot. M. Kaczmarek

    

Msze poza Bazyliką

Kaplica na Czechach
Niedziela 8:00
Święta i 1 piątki m-ca 17:00
Kaplica w szpitalu
ul. Królewska 29
Niedziela 14:00

Wirtualny Spacer
Liturgia Dnia

Cmentarz

Goście

Gości online: 1

Unikalnych wizyt: 459
Odwiedzin: 979

Copyright © 2012 - 2019, by Bazylika WNMP Zduńska Wola - Wszelkie Prawa Zastrzeżone