Porządek Mszy Świętej - Niedziela - 07:00 | 09:00 | 10:30 | 12:00 | 17:30 (nieszpory) | 18:00, Święta - 7:00 | 9:00 | 18:00, Dni Powszednie - 7:00 | 18:00
Aktualności
← Powrót

Niesamowity dotyk Boga

Dodano: 2014-05-24 23:34:10

Wielki Post zakończyliśmy ponad miesiąc temu, jednak sprzed naszych oczu nawet w okresie Wielkanocnym nie znika Tajemnica i Znak Krzyża. W sobotę, 24 maja, w kaplicy na cmentarzu parafialnym Ksiądz Prałat Dariusz Kaliński przewodniczył Mszy Świętej w intencji zmarłych, na zakończenie której został poświęcony nowy Krzyż cmentarny.

Krzyż jest znakiem nienawiści, który został przemieniony w symbol wielkiej miłości Boga do człowieka. Od tego stwierdzenia rozpoczął homilię Ksiądz Proboszcz. Następnie zaznaczył, że wszystko, czego dotyka Bóg, staje się lepsze, błogosławione. Dotyk Boga ma działanie uzdrawiające. Właśnie takie działanie Najwyższego jest przyczyną procesji eucharystycznych, czy też obrzędów błogosławieństwa. Dopóki na świecie żyją ludzie, których serca oświecane są wiarą, dopóty będą w przestrzeni publicznej krzyże. Kaznodzieja przypomniał również wydarzenia z ostatnich tygodni i dni - kanonizację Wielkich Papieży oraz nawiedzenie Zduńskiej Woli przez symbole Światowych Dni Młodzieży; Krzyż oraz Ikonę Matki Bożej "Salus Populi Romani".

Znaki Bożej miłości i tajemnicy cierpienia pojawiają sie niekiedy na ciele wiernych - są to stygmaty. Jednym z najbardziej znanych stygmatyków był św. Franciszek, którego duchowe córki i synowie zrzeszeni są m.in. we wspólnocie Franciszkańskiego Zakonu Świecki, działającego przy Bazylice. Po homilii został do niej włączony nowy współbrat.

Na zakończenie Eucharystii uformowana została procesja, w której wszyscy zgromadzeni udali się do stóp nowego cmentarnego Krzyża. Tam wierni złączyli się w modlitwie wypominkowej za zmarłych, po czym nastapił moment finalny - błogosławieństwo pomnika wiary i zachęta Księdza Proboszcza, aby lampki stawiane pod krzyżem były znakiem pamięci o wszystkich zmarłych, szcególnie tych, którzy zginęli w wypadkach i nie mają grobów. Niczym echo w uszach brzmią słowa: "Witaj, Krzyżu Zwycięski... "

fotorelacja w galerii

Msze poza Bazyliką

Kaplica na Czechach
Niedziela 8:00
Święta i 1 piątki m-ca 17:00
Kaplica w szpitalu
ul. Królewska 29
Niedziela 14:00

Wirtualny Spacer
Liturgia Dnia

Cmentarz

Goście

Gości online: 1

Unikalnych wizyt: 735
Odwiedzin: 5035

Copyright © 2012 - 2022, by Bazylika WNMP Zduńska Wola - Wszelkie Prawa Zastrzeżone